O autorze
Jacek Masłowski. Prezes Zarządu Fundacji Masculinum.
Psychoterapeuta Warszawskiego Ośrodka Psychiatrii i Psychoterapii.
Współzałożyciel firmy Szkoleniowo Doradczej Kaizen Perfection S.C..

Jak odzyskać Ojca

Dziś Dzień Mężczyzn. Z radością doświadczam tego, że mężczyźni coraz częściej i z większą odwagą podejmują trud zweryfikowania swojej męskości.

W ostatni weekend odbył się pierwszy zorganizowany w Warszawie warsztat Męskość. Jednym z kluczowych aspektów była jakość relacji z ojcem i jej konsekwencje w dorosłym życiu. Mężczyźni, zapytani o to, co wiedzą o swoich ojcach, po dłuższej chwili refleksji najczęściej zauważali, że w zasadzie to bardzo niewiele. Dlaczego tak jest? Czy tak być powinno?

Przede wszystkim pojawiały się określenia, które opisywały ojca nieobecnego lub źle obecnego:

Nie nauczył mnie...

Nie zwracał na mnie uwagi.

Nie pokazał mi...

To tylko niektóre elementy z listy uchybień. Kiedy zaczynamy rozmawiać o relacji z ojcem, większość ludzi w pierwszym odruchu rzuca zdawkowo: No w zasadzie jest ok albo O czym tu mówić? Gdy pozwolą sobie na zagłębie się w nią, wówczas nader często pojawiają się silne emocje.

Dlatego już 17 marca drugie wydarzenie z cyklu #WtorekMasculinum – organizowane przez Fundację Masculinum, poświęcone będzie tematowi relacji ojców i synów, a dokładnie błędom w procesie przekazywania pozytywnego wzorca męskości z pokolenia na pokolenie.


Co zrobić, by odzyskać ojca?

Nie jest wcale potrzebna jego fizyczna obecność, to sposób na zrozumienie siebie, swoich relacji oraz poznania wzorców, na których oparła się osobowość.

Zdrada ojca polega na zniknięciu, przekazaniu syna w ręce matki w imię swojego dobra, realizowania własnych aspiracji i niechęci połączonej z nadzieją, że kiedy odpuszczę początek relacji z synem – tej niekoniecznie pasjonującej, obsługowej – później będę mógł wrócić. Z tej ścieżki nie ma powrotu, zaś warunkuje ona życie kolejnych pokoleń… na całe życie.

Wieczorne spotkanie rozpocznie krótki wstęp, zaś późniejszy panel dyskusyjny poprowadzi Tomasz Kwaśniewski – redaktor, dziennikarz Dużego Formatu, a jego rozmówcami oprócz mnie będą:

Wojciech Eichelberger – założyciel Instytutu Psychoimunologii IPSI, wiceprezes Fundacji Masculinum, czołowy polski psycholog i psychoterapeuta;

Paulina Młynarska – dziennikarka, felietonistka, wydawca programów telewizyjnych;

Andrzej Saramonowicz – scenarzysta, reżyser, dziennikarz, dramaturg.

Następnie uczestnicy wydarzenia będą mogli zadać najbardziej nurtujące pytania gościom
specjalnym, zaś później porozmawiać z nimi już w mniej formalnej atmosferze oraz nawiązać nowe relacje między sobą. Zapraszamy już 17 marca na #WtorekMasculinum – wstęp wolny! Rozpoczynamy o 18.30 w warszawskim Skwerze, ul. Krakowskie Przedmieście 60A.

Dodatkowe informacje: www.wtorek.masculinum.org

Strona wydarzenia na portalu Facebook: www.facebook.masculinum.org

Kontakt: fundacja@masculinum.org

Zapraszam serdecznie!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...