O autorze
Jacek Masłowski. Prezes Zarządu Fundacji Masculinum.
Psychoterapeuta Warszawskiego Ośrodka Psychiatrii i Psychoterapii.
Współzałożyciel firmy Szkoleniowo Doradczej Kaizen Perfection S.C..

Czas na #WtorekMasculinum

Minęło sporo czasu od mojego ostatniego wpisu. Nie oznacza to jednak, że nic się nie działo – wręcz przeciwnie… Po nieoczekiwanie głośnym starcie Fundacji kurz opadł, a my krok po kroku przygotowaliśmy nasze działania, które umożliwiają nam realizowanie naszego głównego celu, czyli poszukiwania nowego etosu mężczyzny w świecie, który męskość uznał w pewnym sensie za przeżytek, produkt uboczny patriarchatu. Czy faktycznie tak jest?

Widząc odzew i entuzjazm, z jakim wiąże się inicjatywa Fundacji Masculinum, możemy śmiało stwierdzić, że ci, którzy wierzyli w scenariusze rodem z Seksmisji albo Wyjścia awaryjnego, radykalnie minęli się z prawdą– w dalszym ciągu jest miejsce i potrzeba mężczyzn z krwi i kości, aktywnych, silnych nie tylko fizycznie, wspierających i dbających o swoje partnerki.

Co przyniesie 2015 rok?
W konsekwencji w końcówce ubiegłego roku skrupulatnie przygotowywaliśmy plan na 2015 rok i przejście od pracy na świadomości, przy wsparciu świadomych społecznie osób potrafiących zainicjować zmianę społeczną, do aktywnego budowania społeczności osób, których głównym celami są rozwój osobisty i zmiana (na lepsze).

Dlatego też już 17 lutego inaugurujemy cykl spotkań pod wspólnym tytułem #m „WtorekMasculinum. Będą one poświęcone wyzwaniom współczesnych mężczyzn: kryzysowi męskości, ojcostwu, budowaniu partnerskich relacji, rozwojowi osobistemu i innym aspektom życia każdego mężczyzny.


Zastanowimy się, jakie są skutki i przyczyny kryzysu męskości – dla mężczyzn i kobiet, a także propozycje sposobów zażegnania go. Pisałem już o tym, że dokoła nas słychać, iż nastał czas kobiet, że męskość przeżywa poważny kryzys. Jedno wydaje się pewne, świat stawia przed mężczyznami inne niż dotychczas oczekiwania, którym starają się sprostać jako mąż, partner, ojciec, człowiek sukcesu, ale różnie się to udaje. Dlatego w ramach cyklu #WtorekMasculinum będziemy regularnie proponować rozwiązania tych dylematów.

Najbliższe wieczorne spotkanie rozpocznę krótkim wstępem, zaś późniejszy panel dyskusyjny poprowadzi Tomasz Kwaśniewski – redaktor, dziennikarz RDC, a jego rozmówcami oprócz mnie będą:

Wojciech Eichelberger – założyciel Instytutu Psychoimunologii IPSI, wiceprezes Fundacji Masculinum, czołowy polski psycholog i psychoterapeuta;
Anna Maruszeczko – redaktor naczelna Urody Życia;
Joanna Drosio-Czaplińska – psycholog, dziennikarka Polityki.

Następnie uczestnicy wydarzenia będą mogli zadać najbardziej nurtujące pytania gościom specjalnym, zaś później porozmawiać z nimi już w mniej formalnej atmosferze oraz nawiązać nowe relacje między sobą. Zapraszam już 17 lutego na #WtorekMasculinum – wstęp wolny!

Ponadto w marcu, na razie w Warszawie ruszamy z pierwszą edycją warsztatów, które opracowaliśmy w odpowiedzi na pojawiające się potrzeby zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
We współpracy z moją koleżanką z Warszawskiego Ośrodka Psychoterapii i Psychiatrii, Jagną Ambroziak stworzyliśmy warsztat dla tych matek, które samotnie wychowują synów i chcą uniknąć przeróżnych pułapek wychowawczych, jaki taka sytuacja stwarza. Warsztat ten poprowadzimy wspólnie.

W marcu także odbędzie się warsztat dla mężczyzn. Jak pokazało doświadczenie, jest to okazja dla mężczyzn na spotkanie się w swojej grupie i szczere przyjrzenie się niebywale ważnym aspektom swojego życia, przeżywanego w męskim ciele.

Pracujemy nad kolejnymi inicjatywami, które zapowiadaliśmy już na samym początku. Będę o nich informował także tutaj, na tym blogu.

Do zobaczenia we wtorek… #WtorekMasculinum.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...